Budulec wszystkich tkanek

Wszystko co żyje na naszym świecie jest wynikiem cudu. Chodzi tu oczywiście o cud stworzenia. Oczywiście to cuda natury, które dzisiaj już dokładnie poznaliśmy i możemy opisać wszelkie etapy ich tworzenia się. Współczesny człowiek może nie tylko opisać te zjawiska, ale również je wykorzystywać. I to już jest niebezpieczne. Różnego rodzaju krzyżówki roślinne i zwierzęce nie są czymś, co jest na sto procent bezpieczne. Nie wiadomo również co stałoby się po sklonowaniu człowieka i jak działają komórki macierzyste wykorzystane w niewłaściwy sposób.

I tu właśnie warto na chwilę zatrzymać się i opisać, czym właściwie są komórki macierzyste (więcej na krewpepowinowa.pl).         Komórki te są budulcem wszystkich tkanek w naszym organizmie. Możemy wyróżnić kilka typów tej swoistej „pierwotnej substancji” od której wszystko się zaczyna. W medycynie używa się najcenniejszych komórek macierzystych – tych, z których powstać może każda dowolna komórka naszego organizmu. To niesamowite, że jeden rodzaj komórek może dać początek wszystkim innym.

Komórki macierzyste badane były od dziesięcioleci. Dopiero od niedawna z sukcesem udaje się je wykorzystywać w terapii osób chorych na nowotwory oraz choroby układu nerwowego. Najefektywniejszym działaniem odznaczają się te komórki, które zostały pobrane od tego samego dawcy. Takie przeszczepy autologiczne są trudne a czasem niemożliwe ze względu na to, że komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej. Więc tylko w momencie porodu. Jeśli nasi rodzice nie zadbali o to, by krew została pobrana i odpowiednio przechowywana, możemy oczywiście skorzystać z komórek macierzystych pochodzących od innych osób. Jednak jak dowiedziono metoda ta jest znacznie mniej skuteczna.

Obecnie pozostaje jedynie czekać aż dowiemy się o kolejnych osiągnięciach naukowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *