Elewacje budynków

O tym, że wygląd zewnętrzny ma znaczenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dotyczy to nie tylko wyglądu ludzi, ale także, na przykład naszych domów mieszkalnych.

Elewacje, zarówno nowobudowanych domów, jak i starych budynków, kształtują naszą opinię o całym budynku. Elewację, czyli zewnętrzną ścianę budynku, możemy podzielić ze względu na wykończenie na: elewację z cegły, z kamienia naturalnego, tynku lub elewacje (zob. litbud.pl) drewniane. Rodzaj materiału elewacyjnego zależy od gustu, potrzeb i upodobań właściciela. Każdy materiał elewacyjny ma swoje zalety i wady. W przypadku elewacji tynkowych trzeba dobrać rodzaj tynku i jego fakturę w zależności od tego, na jakie uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, warunki atmosferyczne jest narażony budynek. Możemy zastosować tynki silikonowe, mineralne, silikatowe, akrylowe. Tynki akrylowe najłatwiej się brudzą, ale mają najlepsze parametry, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Tynki mineralne są odporne na niskie temperatury i promieniowanie słoneczne, ale niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Z kolei tynki silikonowe mało się brudzą i są odporne na deszcz i słońce.

Na wygląd budynku ma również duże znaczenie wykończenie przed domem, chodniki, podjazdy. Pomysłów na wykończenie jest bardzo wiele. Jednym z nich jest klasyczna kostka brukowa. Jest to bardzo dobry materiał wykończeniowy. Na rynku mamy bardzo duży wybór kostek brukowych, uznanych, wiodących marek krajowych i zagranicznych. Możemy wybierać pomiędzy różnymi kształtami, rozmiarami, fakturami, kolorami. Rozpiętość cenowa pozwala zadowolić zarówno mało wymagającego klienta, który poszukuje tanich, ekonomicznych rozwiązań, jak i klienta wymagającego, który poszukuje bardziej efektownych rozwiązań.
Dużym zainteresowaniem cieszy się świecąca kostka brukowa, która jest wygodnym i bardzo atrakcyjnym sposobem na oświetlenie nawierzchni użytkowych.