Ile kosztuje spełnienie marzenia o własnym domu?

Większość z nas marzy o własnym domu. Czy to dlatego że chce się wyprowadzić od rodziców czy tez uciec z bloku, w których to wielu miastowych mieszka. Niestety, budowa domu nie jest prostą sprawą. Pochłania wiele czasu, sił i przede wszystkim pieniędzy. O ile swój czas i siły każdy wycenia sam, w kosztach budowy możemy nieco pomóc.

Zakładając że mamy już działkę pod budowę skupimy się na samym projekcie. Przede wszystkim na tym etapie, planowania, trzeba obliczyć wszystkie koszty by potem nie było niespodzianek w czasie budowy. Koszt całkowity głównie zależy od tego, jaki dom chcemy mieć-parterowy, niewielki o prostej bryle czy też duży, ze skomplikowaną bryłą i dachem. Oczywiście im bardziej rozbudujemy dom i skomplikujemy go, tym będzie droższy.

Szacuje się że budując już „pod klucz” prosty dom wydamy ok. 1.800-2.500zł/1m2. Jeśli się zdecydujemy na bardziej skomplikowaną formę, koszta wzrosną nawet do 3.500zł/1m2. Większość budowanych obecnie domów wymaga nakładu od 200tys zł do 400tys zł (bez kosztu zakupu działki!).

Jednym ze sposobów obniżenia kosztów jest wykonywanie części prac samodzielnie bądź z bliskimi/przyjaciółmi. Z pewnością wyjdzie taniej niż zlecenie wszystkiego firmie budowlanej. Warunek-musimy znać się na budowlance -my albo współpracownicy.

Oczywiście wiele też zależy od rodzaju użytych materiałów. Obecnie mamy ogromny ich wybór i warto o nich poczytać nim zaakceptuje się projekt domu. Zmiana jednego lub kilku może zasadniczo wpłynąć na koszt budowy.
Warto się też zawczasu zastanowić nad energooszczędnością domu. Koszt budowy poniesiemy jednorazowo jednak utrzymanie domu będzie generowało kolejne przez lata. Jeśli już na etapie planowania weźmiemy pod uwagę przyszłe rachunki możemy znacząco je obniżyć. Dobrze jest zrezygnować z piwnicy, która pochłania dużo ciepła na rzecz kotłowni i składziku na parterze, zresztą tak jest w większości obecnie projektowanych domów.

Pamiętajmy, im więcej czasu spędzimy nad kosztorysem i planami, tym mniej będzie później niemiłych niespodzianek. Z gotowym planem pozostaje udać się do profesjonalnej firmy budowlanej, jak Budorem – www.budorem.com.pl –  z Krakowa, i otrzymamy wycenę budowy naszego wymarzonego domu.