Kim jest Dj i kto może nim zostać?

DJ, a właściwie z angielskiego Disc Jockey, to człowiek, którego pasją jest kreowanie niepowtarzalnej muzyki. Co najważniejsze tworzy on na żywo. Miesza i odtwarza muzykę oryginalną, co powoduje, że za każdym razem usłyszymy coś innego. To właśnie jest fenomen DJ’a.

Patrząc na pracującego Didżeja zobaczymy osobę, która bardzo wprawnie łączy ze sobą w jedną całość różne podgatunki muzyczne, tworząc w ten sposób własne, niespotykane dotąd utwory. Stosując przy tym między innymi sample, efekty muzyczne oraz świetlne, a także akompaniamenty acapella oraz skrecze. To wszystko pozwala uczynić DJ’owi prawdziwe muzyczne show.

Didżeja kojarzymy przede wszystkim właśnie z jego koncertów dawanych na żywo. Bardzo często, w celu pozyskania jak najlepszego kontaktu z publiką, u jego boku zobaczyć możemy MC. Równie istotne dla dobrego show są sprzęty, jakimi jest w stanie pochwalić się dany DJ. Do tych najbardziej powszechnych z pewnością zaliczymy mikser, słuchawki, odtwarzać CD czy ostatnimi czasy laptop z dobrym programem muzycznym, który oczywiście jest w stanie współpracować z kontrolerami, jakimi dysponuje DJ.

Teraz klika słów o cechach, które odznaczają najlepszych DJ’ów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rewelacyjne wyczucie, jakim obdarzony jest wybitny Didżej, w scalaniu kilku melodii w jedną nieskazitelną całość. Zmienne wariacje tempa oraz, można by rzec, znakomite poczucie rytmu, to kolejne cech wyłącznie najlepszych DJ’ów. Człowiek taki musi również znać trendy muzyczne, a także najważniejsze hity muzyczne w danym czasie. Musi również być pełen ambicji, bo bez chęci miksowania czy tworzenia kawałków absolutnie wcześniej niespotykanych, z jego pracy nic ponadprzeciętnego nie wyniknie.

O Dj’ach przeczytamy również całkiem sporo w sieci. Możemy na przykład wstukać w naszą wyszukiwarkę hasła w stylu: DJ wodzirej lub DJ Kraków, a z pewnością kilku dobrych polskich Didżejów nam się ukaże i dowiemy się trochę o ich twórczości.