Medycyna i ludzkie ciało

Choć medycyna i nauki pokrewne rozwijają się w bardzo szybkim tempie (i to od stuleci) organizm ludzki nadal jest tajemnicą – a przynajmniej są takie sfery, których dalej nie możemy zrozumieć, procesy, których nie możemy odtworzyć. Ile nasze ciało kryje sobie jeszcze niewiadomych? Być może nigdy się o tym nie przekonamy.

Jednym z najbardziej fascynujących organów ludzkich jest nasz mózg oraz procesy jakie w nim zachodzą, to na co nam pozwala. Jednak tajemnicą pozostaje znacznie większa część naszego umysłu – ta, której nie jesteśmy w stanie zagospodarować, pobudzić. Jakie możliwości miałby wtedy człowiek? Jakie umiejętności moglibyśmy wówczas posiąść? Tego jak na razie nie wiadomo.

Obecnie najbardziej intensywne prace naukowe dotyczą wynalezienia leku na wirusa HIV oraz nowotwory. Dwie najbardziej niebezpieczne, śmiertelne choroby, na które do tej pory nie wymyślono lekarstwa, które pozwalałoby bez szwanku powrócić do pełnego zdrowia.

Co jest więc największym osiągnięciem medycyny w ostatnich latach? Bardzo wielu naukowców uważa, że są to komórki macierzyste, jakie udało się wyodrębnić, zbadać i przeszczepić w celach leczniczych. Komórki macierzyste maja jednak różne pochodzenie i różnią się między sobą pod względem możliwości twórczych jakie posiadają. Więcej o komórkach przeczytacie tu: Budulec wszystkich tkanek.

Komórki macierzyste wykorzystywane są obecnie do leczenia wielu poważnych chorób układu nerwowego, jednak nie zawsze przeszczepy przyjmują się – niestety nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Największe szanse na przyjęcie mają te komórki, które zawiera krew pępowinowa [sprawdź na krewpepowinowa.pl]. Dlatego warto przy porodzie pobrać te komórki, i przekazać je do instytucji, jaką jest bank krwi pępowinowej [bezcennydar.pl], by w razie choroby móc je przeszczepić naszemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *