Moda na wyuczone zawody

pracaSzkoły zawodowe nie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Głównie z tego względu, że wysyłano tam uczniów, którzy nie są zbyt zdolni. Dziś zaczęto zupełnie inaczej patrzeć na sprawę szkół zawodowych. Czasy gdy studia wyższe i tytuł dawały pewny zawód dawno minęły. Dziś bardziej poszukiwani na rynku pracy są specjaliści, którzy mają tak zwany fach w ręku. Kto należy do tej grupy? Oczywiście tacy specjaliści jak ślusarz czy  elektryk. I choć na rynku znajdziemy wiele firm, które zatrudniają fachowców nie zawodowych, dziś poszukiwani są ludzie wykształceni w tym kierunku: tynkarz czy gazownik po skończeniu szkoły kierunkowej bez problemu znajdą pracę w swoim zawodzie. Jeśli nie w kraju to za granicą, gdzie zapotrzebowanie na takich pracowników jest duże.

Duże zapotrzebowanie na prace budowlane i wykończeniowe daje prace między innymi również osobom, które nie potrzebują wiedzy nabytej w szkole ale przede wszystkim doświadczenia – tak więc trudniej znaleźć dobrego specjalistę takiego jak malarz czy też kierownik budowy. W każdym razie dziś kładziemy znacznie większy nacisk na zawody wyuczone – takie, które dają nie tylko teoretyczne wiadomości, ale przede wszystkim praktyczne zdolności. Wśród bardzo popularnych zawodów ostatnich lat są również takie zawody jak na przykład tapicer oraz stolarz – okna (Kraków Okno Classic) drewniane  cieszą się przecież bardzo dużą popularnością. Produkcja takich elementów jak meble na wymiar czy meble z drewna wcale nie jest łatwa.

Wymaga wielu lat doświadczenia oraz bardzo dokładnej pracy. To samo również tyczy się tapicerowania. Bo choć możemy dziś do obijania mebli i tworzenia takich specjalnych elementów jak materace używać maszyn, nadal lepiej sprawdza się w tym człowiek.

Młodzi ludzie nauczeni doświadczeniem ich nieco starszych kolegów wybierają dziś znacznie częściej bardzo specjalistyczne szkoły, które dają im realne możliwości na znalezienie pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *