Nowy wizerunek polskich miasteczek

Stolice największych europejskich Państw są jednymi z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc – czasem wolimy jechać do dużych miast, by zachwycić się ich architekturą i tętniącym życiem ulicy niż tym, co mamy obok siebie. Turystyka lokalna staje się ostatnio jednak nieco bardziej popularna. Nie wszyscy są do niej jednak przekonani. Co robią włodarze mniejszych miast, by przyciągnąć do siebie turystów? Przede wszystkim dbają o wizerunek miasta i jego estetykę. Dzięki funduszom unijnym w wielu miejscach udało się nie tylko poprawić infrastrukturę dróg, ale również upiększyć przestrzeń przez renowacje zabytków oraz poprawę wizerunku miast przez stawianie różnego typu elementów takich jak zielniki, amfiteatry oraz elementy ozdobne.

Odnowiono również wiele dworków i obiektów zabytkowych, które niszczały właśnie z braku funduszy na ich wyremontowanie. Dawniej w centrach miast popularne było stawianie fontann, wokół których toczyło się życie miasta. I tak na wielu rynkach zobaczyć możemy  fontanny z kamienia (www.sklep.stoneo.pl/), które dziś odzyskały swój dawny blask.  Oczywiście wiele z tych inwestycji dotyczących odnowienia wizerunku miasta nigdy nie doszłaby do skutku przez brak pieniędzy. Jednak ważne były również inne inwestycje – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Jednymi z nich była budowa chodników czy parkingów przy instytucjach publicznych. Kostka brukowa (sprawdź na www.mk-bruk.pl) która wcześniej była wykorzystywana do budowy chodników często nie była dobrej jakości a sama budowa niszczyła się po kilku sezonach zimowych. Dziś możemy spacerować równymi chodnikami  – a to bardzo ważne dla wizerunku miasta i jakości życia samych mieszkańców. W ten sposób – krok po kroku, małe miasteczka, które dodatkowo posiadają wyjątkowe walory przyrody, przyciągają do siebie turystów.

Wizerunek miasta ważny jest również ze względu na ceny za wynajem lokali użytkowych  w centrach takich miejscowości. Im więcej ludzi je odwiedza, tym lepiej można zarobić – nawet prowadząc stosunkowo niewielki biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *