Róże są najpiękniejsze

Kwiaty stanowią ozdobę nie tylko ogródka, lecz całego obejścia. Do jednych z najpiękniejszych kwiatów można zaliczyć róże. Znanych jest około 200 gatunków tych roślin. Róże cięte ofiarowane bliskiej osobie zawsze świadczą o miłości, a szczególnie gdy posiadają kolor czerwony. Rośliny te znano już 5 tysięcy lat temu. Kolebką róż są Chiny. Obecnie rosną one na wszystkich kontynentach poza Arktyką.

Krzewy róż, to najbardziej cenione rośliny uprawiane od starożytności. Starożytni Grecy stosowali wyciąg z róż do balsamowania ciał, a dla Rzymian róże były eliksirem na zatrzymanie urody i młodości. Hipokrates lekarz grecki żyjący ponad czterysta lat przed naszą erą już wiedział, iż róże posiadają również właściwości lecznicze.

Róże są zaliczane do roślin ozdobnych z powodu efektywnych kolorów. Dzięki aromatowi wykorzystywane są jako rośliny kosmetyczne. Ucięte i postawione na stole w wazonie cieszą oko i wprowadzają miły nastrój. Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów ciętych. Poprzez specjalne zabiegi możemy przedłużyć ich życie w wazonie. Róże cięte dłużej zachowają swój piękny wygląd, jeżeli do wody dodamy odrobinę uzdatniacza, lub wybielacza. Działanie to ma na celu dłużej zachować świeżą wodę w wazonie i tym samym przedłużyć żywotność kwiatów ciętych. Innym prostym sposobem za zachowanie świeżości kwiatów jest codzienna wymiana wody w wazonie. Ważne jest też to, by co kilka dni je podciąć.

Jeżeli chcemy kupić róże cięte do wazonu, to najlepiej wybrać te jeszcze nierozwinięte, bądź ze słabo rozwiniętymi pąkami. Przed włożeniem do wody trzeba usunąć wszystkie liście z pędu, które będą zanurzone w wodzie. W przypadku róż nie należy usuwać kolców, gdyż to osłabi roślinę i zmniejszy jej wytrzymałość.