Samookreślenie przez sztukę

młodzieżOryginalność i wyjątkowość to te cechy, które są pożądane niemal przez każdego człowieka. Nietypowe hobby, zainteresowania i styl ubierania się są cechami, które nie tylko mają nas samych ubogacać, ale przede wszystkim zmieniać nasz wizerunek w oczach innych. Wyjątkowy styl życia to rodzaj sztuki, który staramy się pielęgnować na co dzień. Czy jednak nie zapędzamy się sami w ślepą uliczkę? Niestety często bywa tak, że im bardziej odróżniać chcemy się od innych – tym bardziej zaczynamy się do siebie upodabniać. Chęć podkreślenia swojej indywidualności jest szczególnie ważna w wieku dojrzewania. Mając naście lat i przechodząc burzę hormonów, niebagatelne znaczenie ma proces tworzenia postaw i samookreślenia. A tego dokonujemy właśnie przez wybór określonego hobby i stylu. Czasem nieocenione są również takie zajęcia jak komunikacja interpersonalna szkolenie [anacco.pl].

Sztuka i życie codzienne zbliżają się tu do siebie. Zainteresowania takimi dziedzinami sztuki jak muzyka, kino czy malarstwo to znakomity sposób na zapełnienie wolnego czasu i jednocześnie podkreślenie wyjątkowości. Bo przecież im bardziej nietypowe i cenione hobby – tym lepiej. I choć czasy młodzieżowych subkultur minęły już, i coraz rzadziej spotkać można grupy rówieśnicze skupione wokół danego rodzaju muzyki, a tym samym kodeksu postępowań i systemów wartości, nie skończyła się przecież era poszukiwań.

Nadal ogromna rolę dla młodzieży ma przynależność do jakiejś grupy, poczucie wspólnoty. To często pojawia się silny dyrektor personalny [sebastiantrzaska.pl], który wyznacza wartościowe trendy. Sztuka jest tą dziedziną, która pozwala odczuć tą jedność w sposób najwyraźniejszy. Dlaczego? Fascynacja daną dziedziną i wykonawcą czy artystą, jest rzeczą w pewien sposób niewytłumaczalną. Podobne upodobania, odczucia i zmiłowania łączą przecież najbardziej. W tym przypadku można mówić również o wspólnym przezywaniu sztuki  – pogłębiającym relacje. Dzielenie się własnymi wrażeniami i odczuciami to ogromnie ważna rzecz – pozwala poczuć nam, że nie jesteśmy sami w naszych spostrzeżeniach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *