Włoskie buty – książka która wciąga

„Włoskie buty” to powieść, która ukazała się w polskich księgarniach na początku września 2013 roku. Autor szwedzkich kryminałów – Henning Mankella podejmuje tym razem tematykę obyczajową.

Bohaterem „Włoskich butów” jest 66 – letni Frederick Welin. Emerytowany chirurg mieszkający od dwunastu lat na małej bałtyckiej wyspie. Jedynymi kompanami mężczyzny są pies, kot oraz sporadycznie pojawiający się listonosz. Jego życiem rządzi rutyna do momentu gdy pojawia się tajemnicza kobieta. Okazuje się być jego największą miłością z którą urwał kontakt bez żadnego słowa wyjaśnienia. Harriet prosi go o spełnienie złożonej obietnicy – pragnie aby Frederick wraz z nią udał się nad jezioro o którym jej mówił. Podróż wraz z byłą kochanką ściąga na głównego bohatera wiele wydarzeń i spraw związanych z przeszłością. W rezultacie sytuacja zmusza go do refleksji nad popełnionymi błędami.

Jedna ze szwedzkich wytwórni postanowiła stworzyć ekranizację powieści „Buty Włoskie„. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie produkcji. Nic w tym dziwnego ponieważ kryminały Mankella również doczekały się adaptacji filmowej dzięki firmie „Yellowbird”.

Ze strony czytelników płyną słowa uznania dla szwedzkiego kunsztu pisarskiego. Książka jest polecana ponieważ autor w poruszający sposób opisuje doświadczenia związane z chorobą oraz starością. We „Włoskich butach” nie znajdziemy przemocy, a smutną historię, która opowiada o alienacji i trudach dnia codziennego.

Książka uświadamia, że życie nie jest tak przewidywalne jak mogłoby się wydawać. Porusza swoją tematyką oraz zmusza do refleksji nad własnym życiem.