Hirudoterapia, czyli kuracja pijawkami leczniczymi

Hirudoterapia to metoda leczenia wykorzystująca pijawki lekarskie. Dopuszczane jest użycie kilku gatunków pijawki. W Europie najczęściej wykorzystywane są pijawki lekarskie ze względu na swoje występowanie. Pijawka lekarska wykorzystywana do hirudoterapii, uprawiana jest tylko w hodowlach, które spełnią odpowiednie warunki.

W przypadku pijawki bardzo ważne jest środowisko wodne i odpowiednie karmienie, w innym razie pijawki mogą być źródłem zakażenia dla pacjenta. Jak łatwo się domyślić, pijawka lekarska żyje w słodkiej wodzie. Co ciekawe, osiąga ona długość nawet do aż dwunastu centymetrów.

Jak działa hirudoterapia? Pijawki kładzie się na ciele pacjenta, a następnie wgryzają się one w skórę. W tym miejscu pijawka lekarska wydziela mieszankę substancji czynnych farmakologicznie, w tym przede wszystkim hirudynę, która jest głównym składnikiem śliny pijawki. Innymi słowy, pijawka wgryzając się w skórę pacjenta, wprowadza w ten sposób substancje biologiczne do organizmu człowieka. Dla wielu osób hirudoterapia może wydawać się przerażająca, jednak w rzeczywistości jest całkowicie bezbolesna. Przekonać się o tym można w gabinecie INNmed pod Poznaniem – hirudoterapia oferta: https://innmed.pl/hirudoterapia-czyli-terapia-pijawkami-lekarskimi/

Pijawki są wykorzystywane jednorazowo, po czym są w odpowiedni sposób utylizowane. Hirudoterapia jest pomocna przy leczeniu leczeniu zapalenia stawów, ropni a także chorób układu krążenia. Pijawki są uznawane za najskuteczniejszy lek, wspomagający funkcjonowanie układu krwionośnego. Pijawka lekarska sprawdzi się też u osób cierpiących na żylaki, wrzody żołądka, reumatyzm, a nawet bóle głowy.